spinabifida

 

NEDEN?

Birçok ülkede Spina Bifida ve Hidrosefali ( SBH )dernekleri engellilerin anne-babaları tarafından kurulmuştur. Her ne kadar mevzubahis engelliler artık ergenliğe ve erişkinliğe ulaşmışlarsa da, engelli genç ve yetişkinler hala derneklerde (yeterince) aktif rol oynamamaktadır.  Gençlik aktivizmini desteklemek adına Uluslar arası Spina Bifida ve Hidrosefali Federasyonu ( IF )te stratejik bir değişiklik yapmak özellikle “Bize dair hiçbir şey bizsiz olmaz” düsturuna uymak adına gereklidir. Bu amaçla, Gençlik Grubu iki ana başlık üzerinden çalışacaktır:

  1. Gençleri kendileri ile ilgili meselelerde deneyimli öz-savunucular haline getirmek ve kendi edindikleri bilgi ve becerileri yerel derneklerinde uygulamaları için gençlere yardım etmek
  2. SBHli gençleri doğrudan ilgilendiren meseleler üzerine IF çalışmaları geliştirmek (kaynaştıma eğitimi, profesyonel beceriler, bağımsız yaşama, turizm gibi)

KİMLER BAŞVURABİLİR

  1. 18-28 yaş arası engelli gençler
  2. Ulusal düzeyde SBH derneklerinde aktif olarak çalışanlar
  3. Ulusal düzeyde gençleri ilgilendiren meseleler ile ilgili deneyim sahibi olanlar
  4. İdare edecek düzeyde İngilizce bilenler
  5. Gençlik Grubu’na zaman ayırabilecek olanlar (toplantılara katılmak, etkinlik önermek ve yürütmek, sosyal medya üzerinden çalışmak, liderlik etmek gibi konularda)

GEREKEN BELGELER

  1. Başvuran kişiyi resmen aday gösterdiğini belirten resmi mektup (dernek tarafından verilecektir)
  2. Başvuran gencin kendisinin yazdığı, neden Gençlik Grubu’nun bir parçası olmak istediğini, daha önceki deneyimlerini, nasıl katkıda bulunmayı planladığını açıklayan bir motivasyon mektubu.

 

Leave a Comment

Translate »