2014 yılında Türkiye Spina Bifida Derneği olarak başlattığımız “Türkiye’de Unlara Folik Asit Vitamini Eklenmesi Zorunluluk olsun” imza kampanyamız günümüzde devam etmektedir.

Tüm dünyada ABD, Kanada, Ürdün, Kosova, Hollanda gibi 81 ülkede besinlere folik asit vitamini eklenmektedir. Ülkemizde de Unlara Folik Asit ( Folat ) eklenerek spina bifidalı bebek doğum sıklığını azaltmayı amaçlıyoruz.

İmza Kampanyamıza destek vermek için lütfen tıklayınız.

Detaylı bilgi:

Spina Bifida doğuştan omurga açıklığı anlamına gelen doğumsal bir anomalidir. Beyinde su toplanması (hidrosefali), bacaklarda felç ya da yürüme bozuklukları, mesane ve bağırsak kontrolünün olmaması gibi sorunlara yol açar. Ülkemizde spina bifida görülme sıklığı endişe verici bir noktadadır. 

Folik asit vitamini alımı Spina Bifidayı %70 oranında önler. Spina Bifida gebeliğin ilk üç haftasında oluştuğu için gebe kalmadan üç ay önceden folik asit vitamini almaya başlamak çok önemlidir. Ancak gebeliklerin birçoğu planlanmadan olmaktadır. Yapılan araştırmalar unu folik asitle zenginleştirmenin, kadınlara folik asit hapı aldırmaktan daha başarılı bir çözüm olduğunu kanıtlamıştır. Tüm dünyada 81 ülkede besinler folik Asit vitamini ile zenginleştirilmektedir. Ülkemizde ekmek ve unlu gıda tüketimi oldukça fazla olup, unların folik asit yönünden zenginleştirilmesi spina bifidalı bebek doğum sıklığını önemli ölçüde azaltacaktır.

Engelliliği önlemek devletin asli görevlerinden olup, üç bakanlığımızın ortak çalışması ile unlara folik asit eklenmesinin yasal olarak zorunlu hale getirilmesini talep ediyoruz.

Translate »