27 Mart 2017 Çarşamba günü, Türkiye Spina Bifida Derneği Başkanı ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevval Ulman, Fen-Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Papatya Alkan Genca ve Türkiye Spina Bifida Derneği Manisa Temsilcisi Öznur Karaağaç, Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri ve öğretim üyelerine “Engellenebilir Engellilik, Engellilik ve Söylem” başlıklı bir seminer verdiler.

Prof. Dr. Cevval Ulman nöral tüp defektlerinin tanımı, Türkiye’deki görülme sıklığı ve sebeplerine değinerek başladığı konuşmasında, hamilelik öncesinde alınacak olan 0.4 mg folik asit vitamininin engelli bebek sahibi olma olasılığını %70 oranında azalttığının altını çizdi. Ulman, bazı engelliliklerin engellenebilir olduğunu ve bu konuda bilgilendirme ve farkındalık yaratmak için özellikle eğitimcilere büyük görevler düştüğünü söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Papatya Alkan Genca ise, dilin bizi diğer canlılardan ayıran en önemli unsurlardan biri olduğunu; ancak dilin yalnızca sosyal paylaşım, birleştiricilik ve öğrenme gibi iyi kullanıma değil; aynı zamanda dışlama, ötekileştirme ve rencide etme gibi kötü kullanıma da açık olduğunu belirtti. Genca, bu nedenle öğrenci yetiştirmekle görevli kişilerin daha da ciddi bir farkındalık içinde olmaları gerektiğini vurguladı. Ardından, engelli bireylere yaklaşımda hangi sözel ifadelerin doğru ve kabul edilebilir, hangilerinin ise hatalı ve dışlayıcı olabileceğine dair öğrencilerle karşılıklı fikir alışverişinde bulundu.

Son olarak söz alan Öznur Karaağaç, Türkiye’deki engelliler ve engellilik ile ilgili istatistiki bazı veriler paylaştıktan sonra, doğru iletişim ve eğitimle birçok engelin aşılabileceğini ve engelli bireylerin sosyal hayata katılımlarının artabileceğini söyledi. 

Seminerin sonunda sınıflarda, toplumsal yaşantıda rengi, dini, ırkı, bedensel yapısı ve cinsel yönelimi ne olursa olsun her çocuğun/bireyin temel hak ve özgürlükleri olduğunun bilincinde olunması ve eğitimciler olarak rol model olunduğunun unutulmaması gerektiğine işaret edildi. Konuşmaların bitiminde Doç. Dr. Selhan Özbey dinleyicilere ilk kez düzenlenen bu seminere katılımları için teşekkür ettikten sonra konuşmacılara teşekkür belgelerini takdim etti.

Leave a Comment

Translate »