Spina Bifidalı çocuklarımızdan Nil Şahin, rehabilitasyon amaçlı olarak 3 yaşında başladığı yüzme serüveninde, Türkiye bedensel engelli yüzme yarışmalarında 47 defa birincilik kazandı. 15 yaşındaki Nil, bu hafta sonu Mersin’de yapılan Türkiye Şampiyonası’nda 3 Türkiye birinciliği daha kazandı. Nil’in toplam 82 madalyası ve 47 Türkiye birinciliği var. 

Spina bifidayla (myelomeningosel) doğan, bu nedenle henüz 3 yaşındayken rehabilitasyon amaçlı yüzmeye başlayan Nil, 12 yıldır yarışlara katılıyor ve 47’si birincilik olmak üzere 82 madalya kazandı. Nil, bu madalyaların ikisini Yunanistan’da düzenlenen Uluslararası Paralimpik Yüzme Yarışından elde etti.

Bu başarıları elde etmek için haftada 6 gün çalışan Nil, “bir taraftan okula devam ederken, diğer taraftan da yoğun bir antrenmanla yüzmeye devam ediyorum. Hedefim olimpiyatlara katılıp şampiyon olmak ve bayrağımızı göndere çektirmek.” dedi.

“Yüzme hayatımızı değiştirdi”

Nil’in annesi Ümit Şahin, kızının gösterdiği azimle tüm engelleri yok ettiğini söyledi. Spina Bifida’yı kızının doğumuyla tanıyan Ümit Şahin, kızı doğduktan sonra kendileri için her şeyin rehabilitasyondan ibaret olmaya başladığını söyledi ve şunları anlattı:

“İlk ameliyatını, doğduktan kısa bir süre sonra oldu. Bugüne kadar 5 ciddi ameliyat geçirdi. Hastane süreçlerimiz ise yoğun fizyoterapiler ve arayışlar içerisinde geçti. 3 yaşında haftada 2-3 gün rehabilitasyon amaçlı olarak yüzmeye başladı. Yüzme, bizim hayatımızı değiştirdi diyebilirim.”

Şahin, kızının 5 yaşına geldiğinde bir gün havuzdan çıktıktan sonra koridorda kendisine, “Anne kendim yürüyeceğim.” dediğini dile getirerek, “İlk yürüdüğünde ben, hazır olmadığı için bırakmak istememiş, düşecek diye çok korkmuştum.” dedi.

Ümit Şahin, “Hayatımızı hem engelli hem de engelsiz gibi yaşamaya çalışıyoruz. Her çocuğun kafasında, engelli de olsa hayalini kurduğu, yapmak isteği şeyleri vardır. Onun için çocuklarımızı keşfedip onlara ulaşmak istedikleri hedeflere varmaları için elimizden geleni yapmalıyız. Engelli çocuklar için çok büyük emekler harcanıyor. Nil’in rehabilitasyon amaçlı başladığı yüzme, onun hayat tarzı olmaya başladı. O, yarışıp karşılığını aldıkça ekstradan motive oluyor ve kendine yeni hedefler koyuyor. Yüzme hayatımızı değiştirdi. Bugün geldiğimiz noktada verilen emeklerden sonra bize yaşattığı onur ve mutluluk için kızıma çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Türkiye Spina Bifida Derneği olarak Nil’i ve annesini kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 

Bu yazı Anadolu Ajansı’ndan Adem Demir ve Hikmet Faruk Başer’in Nil ve Ümit Şahin’le yaptığı röportajıyla hazırladığı haberden derlenmiştir. Anadolu Ajansı’na teşekkür ederiz. 

Leave a Comment

Translate »