14721651_10157644281950257_4949985931551529948_n

27-30 Ekim 2016 tarihinde Belçika’nın Ghent şehrinde gerçekleşen 27.Uluslararası Spina Bifida ve Hidrosefali kongresine Türkiye Spina Bifida Derneği 2.Başkanı Nurdan ANLI, yönetim kurulu üyesi Sibel AKKOL, üyelerimizden Öznur KARAAĞAÇ, Güner Çalış, Ege ANLI ve Cem NALÇAKAN katıldı.

3 gün boyunca yaklaşık 300 katılımcının katıldığı kongrenin bu yılki teması “Turning Point” “Dönüm Noktası” üzerine kurulmuştu. Spina bifida ve hidrosefali topluluğunun bir sonraki dönüm noktasına ulaşmak için bakımda, önlemede ve iyileştirmede daha fazla araştırma yapılması noktasına erişildi. 27.uluslararası konferansta tartışmalar çok yenilikçi, samimi ve  bazen duygusaldı.

Kongre boyunca önemli toplantılar gerçekleşti; IF gençlik grubu, IF Global Experts Panel, Çalışma Grubu Uluslararası Dayanışma grubu, IF, AB atölyesi ve multidisipliner bakım, fetal cerrahi ve Avrupa Referans ağları üzerine SBH klinisyenlerinin çalıştayı.

IF Gençlik Grubu içinde yer alan üyemiz Ege ANLI gençlik grubunun çalışmaları hakkında hazırlanan sunumda konuşma yaptı.

2016 IF Ödülü…

IF ödülü, engellililerin genel olarak ya da özellikle Spina Bifida ve Hidrosefalili’li kişilere verdikleri özel katkılardan dolayı bir şahsa ya kuruluşa verilmektedir. Bu yıl IF başkanı Margo Whiteford ile birlikte Belçika’nın SAH Prensi Astrid, Catalina Devandas ve Myleen Christiaens’ e IF yıllın ödülü verildi.

Kongrede uluslararası fedarasyonun genel kuruluda yapıldı. Genel kurulda Margo Whiteford, IF başkanlığına tekrar seçildi. Görev süresi dolan yönetim kurulu üyemiz Nurdan ANLI’ya teşekkür edildi. Görev süresi dolup ayrılan yönetim kurulu üyelerinin yerine yeniden seçim yapıldı ve Türkiye Spina Bifida Derneği Yönetim Kurulu üyesi Papatya ALKAN GENCA seçildi.

 

Leave a Comment

Translate »