Spina Bifida Ulusal Kongre 2019

Türkiye Spina Bifida Derneği olarak düzenlediğimiz 16.Ulusal Spina Bifida kongremizi 27-29 Eylül 2019 tarihlerinde İzmir Gümüldür’de bulunan Denizatı Tatil Köyü’nde gerçekleştirdik.

27 Eylül 2019 Cuma günü katılımcılar Denizatı Tatil Köyü’ne gelmelerinin ardından açılış oturumunda buluştular. Derneğimizin Başkanı Prof. Dr. Cevval Ulman açılış konuşmasının sonrasında ilk oturumu başlattı. “Engelli Hakları ve Engellilere Sağlanan Yardımlar” konulu sunumu ile İzmir Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Nadir Maşalacı engellilik, engelli hakları, engelli haklarının tarihsel gelişimi, Müdürlük hizmetleri ve engellilerin yararlandıkları imkanlar hakkında bilgiler aktararak katılımcıları bilgilendirdi. Sunum sonrası İl Müdür Yardımcısı Nadir Maşalacı’ya derneğimiz adına teşekkür belgesi verilerek hediyesi takdim edildi. İlk günün son oturumu “Dernekten Haberler” bölümü oldu. Derneğimizin kuruluşundan bu yana öyküsü ve yapılan kongreler kurucularımızdan Av.Nurdan ANLI tarafından aktarıldıktan sonra dernek başkanımız Prof.Dr:Cevval Ulman tarafından yıl boyunca yapılan dernek faaliyetleri anlatıldı. Daha sonra şube başkanlarımız ve temsilciliklerden gelen sorumlularımız da faaliyetlerini sundular. Akşam yemeğinde ve sonrasında katılımcılarımız kaynaşma imkanı buldular. Dernek yönetimimiz, şube başkanlarımız ve temsilcilerimiz bir araya gelerek ortak yapılacak faaliyetler üzerine konuştular. 

28 Eylül 2019 Cumartesi günü, kongremizin 2.günü eş zamanlı yürütülen iki oturumla devam etti. Derneğimizin Başkanı Prof. Dr. Cevval Ulman moderatörlüğünde  çocuk katılımcılarımız ile “Çocuk Meclisi” oluşturuldu. Bu aktivitede çocuklarımıza çocuk hakları ile ilgili bilgiler verilerek “Çocuk Haklarımız” şeklinde bir bildirge oluşturuldu. Yetişkinlerimizin oturumu sona erdiğinde çocuklarımız bu etkinliğin çıktısı olan bildirgeyi paylaştılar. Edirne İl Temsilcimiz Prof. Dr. Neşe Özkayın moderatörlüğünde yetişkinlerin yer aldığı oturumda ilk konuşmacı Prof. Dr. Mehmet Selçuki  “Gergin Omurilik Sendromu” konusunda sunum gerçekleştirdikten sonra katılımcıların sorularını yanıtladı. Sabah oturumunun ikinci konuşmacısı Prof. Dr. İbrahim Ulman “Çocuk Ürolojisi Sorunları” hakkında bilgileri aktardıktan sonra katılımcıların sorularını yanıtladı. Oturum sonunda moderatör tarafından konuşmacılara teşekkür belgeleri ve hediyeleri takdim edildi. 

Kongremizden hatıra kalması için öğle yemeği öncesi tüm katılımcılarımız ile kongre hatırası toplu fotoğraf çekimimizi gerçekleştirdik ve güzel etkinlik ve bir aradalık ölümsüzleştirilmiş oldu.

Spina Bifida Ulusal Kongre 2019

İkinci günün öğleden sonra oturumları üç ayrı grup çalışması ile devam etti. “Anne ve Babalar ile Deneyim Paylaşımı” grubunu Nurdan Anlı, “Genç Erkekler” grubunu Prof. Dr. İbrahim Ulman ve Op.Dr.Ali Tekin, “Genç Kadınlar” grubunu ise Prof. Dr. Cevval Ulman yönetti. Her bir grup kendi içerisinde bilgi paylaşımı, deneyimi aktarımı ve soruların cevaplanması ile oturumlarını bitirdiler. Çay kahve molasının ardından günün son oturumu olan “Yaşamdan İzler, İzlenimler” deneyim paylaşımları ile devam etti. Eskişehir’den gelen katılımcımız Derya Soyiç hayatına ilişkin paylaşımlarda bulundu. Özel bir bankada çalışan Derya Soyiç aynı zamanda dans ile nasıl tanıştığını ve bu süreçlere ilişkin yaşadıklarını katılımcılarımız ile paylaştı. Paylaşımı sonrasında kendisine teşekkür belgesi ve hediyesi takdim edildi. Yurt dışında Uluslararası federasyonumuz tarafından düzenlenen çalışmalara katılan dernek üyelerimizden Özge Esmer ve Aleyna Çelik deneyimlerini anlatarak diğer gençlerimizin de bu tür çalışmalara katılması tavsiyesinde bulundular.

İkinci gün akşam yemeği ile birlikte Gala Yemeği eğlencesi ile sonlandırıldı. Bu eğlencede tüm katılımcılarımız Atıf Eriş’in seslendirdiği eserler ile günün yorgunluğunu attılar.

Kongrenin son günü 29 Eylül 2019 Pazar günü kahvaltının ardından tek oturum ile devam etti. Uzman Psikolojik Danışman & Psikoterapist Vedat Yalçınöz konuşmacı olduğu “Sen İyisin Ben İyiyim” konulu oturumda kişilikler ve onların davranışları, tutumlar ve iletişim nasıl olur konuları üzerine konuştu. Konuşmanın ardından Yalçınöz’e teşekkür belgesi ve hediyesi takdim edildi. Serbest zamanın ardından katılımcılar vedalaşarak bir sonraki Spina Bifida kongresinde buluşma temennilerinde bulunup otelden ayrıldılar.

Tüm konuşmacılarımıza ve katılımcılarımıza teşekkür eder, bundan sonraki kongrelerimizde buluşmayı dileriz.

Leave a Comment

Translate »